Програма в 6 стъпки
Пинокио на носа със щурец. Илюстрация: Guliver / iStock
Около третата година хлапето пробва да послъже, а между 5 и 7 вече избира съзнателно да го прави или не.
Затова, ако искате да се намесите и да го отучите, започнете от по-рано, съветвет специалисти от detsovetnik.ru.
1. Разкажете на детето как една малка лъжа може сериозно да промени живота му. Например, ако то често казва, че го боли стомаха, защото просто не иска да яде, е възможно да дойде момент, в който действително да го заболи и никой да не му повярва.
2. Помнете, че децата работят с примери – така че ако не искате да ви лъжат, не лъжете и вие.
3. Говорете често с детето за себе си, за своите успехи и трудности. Дори да е малко и на 2-3 годинки да ви се струва, че то нищо не разбира, детето осъзнава, че му споделяте нещо важно и то – само на него. Това изгражда чувство за доверие между вас, което е трудно да бъде пренебрегнато в последствие.
4. Ако дадете на детето бонбон, то го изяде и дойде при вас с лъжата, че котето му го е взело и поиска още един, не му се карайте. Обяснете му, че ако иска още един бонбон, просто трябва да ви попита – така няма нужда да лъже.
5. Лъжата е неувереност в собствените сили и възможности. Променете стила си на общуване с малкото – говорете му не като родител, а като на приятел. Възпитавайте го да учи да се справя само в несложни ситуации и го поощрявайте.
6. Родителите не споделят на децата всичките си тайни, малките също имат нужда да пазят някои съкровени неща за себе си. Дайте им тази възможност, това също изгражда доверие и оставя по-малко пространство и желание за лъжи.
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари